Ha olyan szerencsés vagy, hogy elkezdtétek szervezni az esküvőt a pároddal, akkor biztosan olvastál már néhány cikket a témában. Valószínűleg közben egyik ámulatból a másikba estél, hiszen rengeteg újdonsággal találkozhattál. Vegyük például azt, hogy vőfély helyett már egyre divatosabb a ceremóniamester alkalmazása, és sok esküvőn a zenekar helyét egy DJ veszi át. Most az egyre népszerűbb esküvői filmmel (esküvői cinematográfia), és előnyeivel ismertetlek meg titeket. Tartsatok velem!
Az esküvői film titka
Az esküvői film sokkal szebb, és egyedibb mint a hagyományos esküvői videó, mert
egy történetet mesél el művészi formában, egyedi látásmóddal, filmes eszközökkel, és nem utolsó sorban röviden.
A történetmesélős szerkesztésnek köszönhetően 5-15 percben az esküvői film tökéletesen visszaadja esküvőtök hangulatát.
Természetesen ennek a stílusnak rengeteg összetevője van, de számomra a két legfontosabb: az esküvő folyamán elhangzó, rólatok szóló szövegrészek és a kreatív (amikor csak ti ketten vagytok jelen – sétáltok, összebújtok)! Ez az a két dolog amiért ti is sokat tehettek, hogy egy igazán szép esküvői filmetek legyen.
Olvasd el korábbi cikkünket a tökéletes pohárköszöntőről.
Nézd meg Tündi és Ruben esküvői filmjét, mely a pohárköszöntőkre épül. (A filmhez tartozik magyar felirat, csak be kell kapcsolni a vezérlőpulton, az alábbi ikon segítségével: )
1. Rólatok szóló szövegrészek
A film, az esküvői videóval ellentétben egy történetet hivatott elmesélni, melyre a legjobb „eszköz”, az anyakönyvvezető, az atya és vacsora előtt a hozzátok legközelebb álló személyek beszéde.
Mielőtt felkérnétek az anyakönyvvezetőt és/vagy az atyát, üljetek le vele, ismerjétek meg jobban, kérjétek meg, hogy szabja személyesre a szöveget. Ha úgy érzitek, hogy nincs meg közöttetek az összhang, akkor nyugodtan keressetek tovább – sok templomban megengedik, hogy más pap/atya/lelkész eskessen, illetve anyakönyvvezető helyett választhattok szertartásvezetőt, akiknél a legtöbb esetben szem nem marad szárazon. 🙂 Az esküvők kulcspontja a szertartás(ok), így azt tanácsolom, hogy olyan személyt válasszatok ki erre a feladatra, aki igazán emlékezetessé teszi számotokra azt.
Ajánljuk korábbi cikkünket, mely a személyes szertartásról szól.
A maglódi református lelkész beszédéből egy részlet:
Tipp: olyan esküvői „szakembereket” válasszatok, akik valóban meg szeretnének titeket ismerni, és erre hagynak is elegendő időt. Ebből a szempontból az esetek többségében az anyakönyvvezető helyett jobb választás a szertartásvezető, aki titulusánál fogva sokkal közelebb áll majd hozzátok.
(Személyes kedvenceim, bár ez itt nem a reklám helye: Simai Mariann, Debreceni Krisztina, Paulik Éva, Pál Feri atya – Kattints ide, és nézd meg két kedves esküvői filmünket, ahol az egyiket Kriszta a másikat Éva vezette.)
Nézd meg Nóri és Bence bohém esküvői rövidfilmjét, mely az egymáshoz írt esküjükre épült:
Egy fontos dolog: a szertartások alatt, ha szól a zene, akkor sajnos nem tudjuk bevágni a filmbe, hisz a szöveg elválaszthatatlan lesz az alatta szóló zenétől, ezekből a szövegekből pedig mindig csak egy gondolatot emelünk ki, de ha az alatta szóló zene épp a közepénél tart, akkor ez nem megoldható, főképp mert a filmnek van egy saját zenei környezete, és a két zene egymáson nagyon zavaró.
(Szerencsére az eskütételeknél az esetek többségében nincs zene, de érdemes tudni, hogy a református szertartásoknál pont az eskütétel alatt játszik az orgonista – ami engem személy szerint még ott a helyszínen is zavar, mert nem hallom mit mond a pár)
A vacsora előtt egyre népszerűbbek a pohárköszöntők, ahol elsősorban az örömapák, tanúk, testvérek, és olykor a vőlegény mond egy-egy nagyon személyes és kedves beszédet, amit én mindig nagy örömmel fogadok, mert ezek kulcs pontjai lehetnek majd a filmeteknek. Ha szeretnétek pohárköszöntőket, akkor érdemes felkérni előre az adott személyt, hogy legyen ideje felkészülni, és ne aznap derüljön ki, hogy az egész násznép előtt beszélnie kell!
+1 apró ötlet: sajnos itthon nagyon kevesen mernek saját esküt írni, amit egyrészt megértek, hiszen nem könnyű kiállni 50-150 ember elé, és elmondani legszemélyesebb gondolatainkat, azonban filmes szemszögből ezt rettentően sajnálom… De van egy apróság amit megtehettek: írjatok két – három sort egymásnak az esküvő előtti estén, és juttassátok el egymáshoz, hogy a készülődés alatt felolvashassátok a kamera előtt 🙂 De levél helyett akár el is mesélhetitek nekünk, hogy mit szerettek a másikban a legjobban? Mit éreztek ma? És mennyire várjátok már, hogy megpillanthassátok egymást aznap először. Akár a first lookon, akár a szertartásra való bevonuláskor.
Íme Nóri és Mathi esküvői filmje, akik levelet írtak egymáshoz. (A filmhez tartozik magyar felirat, csak be kell kapcsolni a vezérlőpulton, az alábbi ikon segítségével: )
2. Kreatív:
Sosem tudom eléggé hangsúlyozni, hogy a film szempontjából ez nekünk ugyanolyan fontos, mint a fotósnak! Kellenek azok a pillanatok, amikor csak egymásra figyeltek, összenéztek, összebújtok, egymásra mosolyogtok. Így ha igazán jó filmet szeretnétek, akkor a filmezésre is szánjatok időt, vagy az esküvő napján, vagy egy külön napi kreatív formájában – nem fogjátok megbánni. 🙂
A kreatívról itt olvashattok bővebben!
Természeten ez csak két dolog a sok-sok apródág közül. Ha szeretnél még olvasni az esküvői filmekről, és hogy mi minden járulhat még hozzá a tökéletes végeredményhez, akkor olvasd el Az esküvői film és az idő című bejegyzésünket!
Doszpod Mónika Film
A megismételhetetlen pillanatokmegörökítője