06209703306 info@dominostudio.hu

Ma a vőlegény öltönyéről lesz szó. Ha azt szeretnéd, hogy amit viselsz az esküvődön, ne csak jól álljon, hanem tükrözze a személyiségedet, passzoljon a stílusodhoz, és harmóniában legyen az esküvő hangulatával –, akkor nem elég „valami szépet” választani. Az, hogy milyen megjelenést alakítasz ki magadnak, hatással lesz arra, hogyan érzed majd magad aznap… és arra is, hogyan fogsz visszanézni rá évek múlva.

Doszpod Mónika vagyok, a megismételhetetlen pillanatok filmes megörökítője.
Esküvői filmkészítőként rengeteg vőlegényt láttam már öltönyben – voltak, akik sugároztak, és voltak akik nem érezték jól magukat az öltönyben.

Ebben a videóban arról lesz szó:

  • hogyan tudod összehangolni az öltönyödet a saját stílusoddal,
  • miért fontos, hogy az esküvő helyszíne és hangulata is tükröződjön a megjelenésedben,
  • és hogyan tudsz egyszerre elegáns és kényelmes maradni – akár 35 fokban is.

Nem stylistként beszélek, hanem esküvői filmesként, aki már rengeteg különböző stílusú öltönyt látott akcióban – a megható szertartásoktól a felszabadult bulikig. Ha szeretnéd magad igazán jól érezni a nagy napon, és nem csak „kihúzni benne estig” – akkor ez a videó neked szól.

  1. Az első dolog, amit szem előtt kell tartanod: a személyiséged.

Amikor öltönyt választasz, az egyik legfontosabb kérdés, amit érdemes feltenni: milyen stílus illik hozzád igazán?
Egy jól megválasztott öltöny kiemeli a személyiségedet, és tökéletesen passzol ahhoz a képhez, amit sugározni szeretnél.
Ha amúgy is sokat hordasz öltönyt, valószínűleg könnyebben eligazodsz az anyagok, színek és fazonok között, és pontosan tudod, mi áll jól neked.
De ha ritkábban viselsz ilyesmit, akkor érdemes segítséget kérned.

Egy jó szabó, egy profi eladó vagy egy tapasztalt stylist segít megtalálni azt a darabot, ami nem elnyom, hanem kiemel.
Lehet, hogy végül egy visszafogottabb, klasszikus szabásban találod meg a magabiztosságodat – de az is lehet, hogy épp egy merészebb szín vagy textúra hozza ki belőled azt az önazonos, karakteres férfit, akit a párod nap mint nap lát benned.

Esküvői filmesként őszintén azt tanácsolom, hogy szánj időt a tökéletes öltöny kiválasztására. Nyugodtan kérd ki szakember segítségét – akár egy stylistét, vagy válassz olyan üzletet, ahol valóban azt érzed: az eladó ért hozzá, és nem csak egy öltönyt akar eladni neked, hanem segít megtalálni azt, amiben igazán önmagad vagy, amiben sugárzol, és amiben méltó párja leszel a menyasszonynak. Aznap is sugárzik majd belőled az önbizalom, és esküvői filmedet is büszkén nézed majd vissza.

 

2. A második fontos szempont: az esküvő helyszíne és környezete

Miután megtaláltad, milyen stílus áll igazán közel hozzád, érdemes a következő kérdést is végiggondolni: milyen lesz a napotok tere és ritmusa?

Mert a tökéletes öltöny nemcsak téged tükröz, hanem az esküvői környezetet is – a helyszín eleganciáját, a program menetét, sőt még az időjárást is.

Ha például egy elegáns szállodában tartjátok az esküvőt – mondjuk a Hiltonban vagy a Four Seasonsben –, ahol szinte végig klimatizált terekben vagytok, akkor a klasszikus fekete háromrészes öltöny nemcsak látványban tökéletes, hanem komfortban is hozni fogja az elvárt szintet. Ez az a fajta elegancia, ami időtálló, stílusos, és jól áll a csillárok, márványpadlók és kristálypoharak között.

De ha az esküvőtök a természetben zajlik, egy pajtás helyszínen, egy kertben vagy épp egy borászatban, és sok időt töltötök a szabadban – vendégvárás, szertartás, gratuláció, kreatív fotózás –, akkor az időjárás már nem csak háttér, hanem főszereplő lesz.
Egy 35-40 fokos nyári napon a háromrészes öltöny könnyen válhat ellenféllé.

És ilyenkor érdemes végig gondolni:

– tényleg szükséges a három réteg, vagy elég egy ing és zakó?
– esetleg egy világosabb árnyalat, lazább szabás vagy légáteresztő anyag is szóba jöhet?

A mellény sokszor adja meg az öltözet ünnepélyes karakterét – de egy jól kiválasztott darab akár önmagában is tökéletes eleganciát tud hozni.
Zakó nélkül, egy szép mellényben is meg lehet jelenni olyan stílusosan, hogy az utolsó vendég is azt mondja: “na, ez igen!”
Sőt, egy háromrészes öltönyt akár rugalmasan is variálhatsz a nap során:
a szertartáson zakóban, mellény nélkül, a csoportképeken mellényben zakó nélkül – és közben végig kifogástalan megjelenéssel.

És itt most nemcsak a kényelemről van szó – hanem a tapasztalatról.

Filmesként sokszor látom azt, amikor a vőlegény a szertartás alatt gyakorlatilag elolvad a széken. Volt, hogy a szertartás alatt hallottam a vőlegény portján keresztül, ahogy a menyasszony kérdezgeti:  „Jól vagy? Kibírod még?”
És mire a kreatív fotózás következett volna, már sem türelme, sem kedve nem maradt – csak egy gondolat járt a fejében: mikor mehet be végre a légkondis terembe.

Ha a forgatókönyvetek alapján tudod, hogy órákig vagytok majd kint a napon, akkor ne félj a szokásos sémákon túllépni. Egy világos öltöny, egy lazább, mégis elegáns összeállítás nemcsak jobban mutat a képeken, de élőben is sokkal kellemesebb lesz viselni.

És ha még nincs meg az esküvői forgatókönyvetek, és szükséged lenne egy kis inspirációra, hogyan érdemes összeállítani, akkor nézd meg az ingyenesen letölthető esküvői forgatókönyv mintámat:

Esküvőszervezői segédanyagok

3.Nézzük meg mire érdemes odafigyelni a nyakkendővel kapcsolatban

Ha már tudod, mi áll jó neked és mi passzol a helyszínhez, akkor itt az ideje egy apró, de látványos részletről is dönteni: mi legyen a nyakkendővel?

Ha gyakran hordasz öltönyt, valószínűleg pontosan tudod, hogy csokornyakkendőt, hagyományos nyakkendőt vagy akár francia stílust szeretnél az esküvődre – és azt is, milyen színekben érzed magad igazán otthon.

De ha a hétköznapokban szinte soha nem hordasz ilyesmit, akkor itt is azt javaslom: kérd ki egy hozzáértő véleményét.
Mert egy-egy árnyalat meglepően sokat számít. Ugyanaz az öltöny egy másik színű nyakkendővel egészen más karaktert ad: az egyik fáradttá tesz, a másik élettel tölt fel.
Egy jó szabó, stylist vagy tapasztalt eladó azonnal látja, mi az, ami igazán kiemel – nemcsak a képeken, hanem élőben is. 

És mi van akkor, ha egyszerűen nem szeretnél nyakkendőt viselni?
Nálunk ez még nem túl gyakori – de én már többször láttam, hogy a vőlegény nyakkendő nélkül is kifogástalanul, stílusosan és önazonosan jelent meg.
Ha te úgy érzed, hogy a nyakkendő nem te vagy – akkor ne erőltesd.
Egy jól összerakott szett nyakkendő nélkül is lehet ünnepélyes, férfias és elegáns – ha tudatosan választottad meg a darabokat, és jól érzed magad bennük.

De jártunk már olyan esküvőn is, ahol fából készült csokornyakkendőt viselt a vőlegény.
Hihetetlenül jól nézett ki – nemcsak a vőlegényhez illett, hanem az esküvő teljes hangulatához.
Természetesen egy kastélyos, szuperformális esküvőnél nem ezt ajánlanám – de ha az esemény stílusa engedi, akkor lehet ez az, amitől az egész megjelenésed emlékezetes lesz.

Szóval a tanácsom egyszerű:

Légy önazonos.
És ahogy korábban említettem bátran kérd ki egy szakember véleményét.

Szánd rá az időt, és ha kell a pénzt, hogy magabiztosságot sugároz a nagy napon. Nem csak aznap fogod jobban érezni magad, de a filmet visszanézve is hálás leszel ezért a döntésért. 

És ha már a filmről van szó:
ha még nem találtátok meg azt a személyt, aki méltóképpen megörökíti esküvőtöket, akkor látogassatok el weboldalunkra, nézzétek meg referencia munkáinkat és vegyétek fel velünk a kapcsolatot. Örömmel segítünk nektek, hogy évek múlva is úgy emlékezzetek vissza a nagy napra, mint ahogy azt aznap lélekben megélététek. 

4. Mi az öltönyviselés etikettje?

Negyedik pontnak egy érdekességet hoztam el neked, ez pedig az öltönyviselés etikettje, ugyanis enne az egy szabálynak a betartása a megjelenéseden nagyon sokat fog dobni, ez nem más, mint: 

Állva legyen begombolva a zakó, ülve viszont mindig ki kell gombolni.

Ha gyakran viselsz öltönyt, ez már automatikusan a kezedben van – de ha nem ez a mindennapi viseleted, akkor nagy eséllyel elfelejted.
És hidd el, ez a mozdulat nagyon sokat számít:
egy begombolt zakó ülés közben felgyűrheti a gallért, a vállrészt – torzul, gyűrődik, és elrontja az egész összhatást.

Az is gyakori, hogy a vőlegény még leüléskor gondosan kigombolja, de amikor feláll – például az igeneknél vagy a gyűrűhúzásnál – elfelejti visszagombolni.
Így pont a legfontosabb pillanatokban veszít az öltözet az eleganciájából.

És ha már gombok:
háromgombos zakónál mindig a középsőt gombold be,
kétgombosnál csak a felsőt – az alsót soha.

A helyesen gombolt zakó anyaga jobban illeszkedik, szebben követi a mozdulatokat – és kevésbé gyűrődik. Hogy akkor mégis miért van több gomb a zakón? Ez nagyon jó kérdés, de sajnos nem tudom a választ. Ha esetleg hozzáértő személyként nézed ezt a videót, és tudod a választ, akkor írd meg nekünk hozzászólásban.

És van még egy kevésbé ismert, de érdekes etikettszabály, amit én is egy szabótól hallottam: az esküvőn a férfi vendégek öltözöttségi szintjét a vőlegény öltözéke határozza meg. Ez azt jelenti, hogy amíg a vőlegény zakót visel, addig a vendégek is viselik a sajátjukat. Amikor a vőlegény leveszi, azzal ‘engedélyt ad’ arra, hogy más is levehesse. Ugyanígy a nyakkendővel.

Természetesen nagyon ritkán látjuk, hogy ezt a szabályt a vendégek betartanák, de érdemes tudni róla.  

És még egy dolog a zakóval kapcsolatban: A csoportfotózásnál szoktunk a legtöbbször belefutni abba, az öltöny teljesen összegyűrődik, ahogy a vőlegény átkarolja a családtagokat, barátokat. Ilyenkor praktikus kigombolni a zakót, de ebben az esetben az összhatás sokat veszíthet az eleganciájából. 

Egy kedves szabó ismerősöm, akinek tényleg szívügye az öltönyviselet etikettje, azt mondta:
„A csoportképek legyenek konzervatívabbak, makulátlan öltözettel – és a baráti öleléseket hagyjuk meg későbbre.”

Amikor már lekerül a zakó, és marad a mellény vagy az ing – akkor már lehet lazábban, szabadabban, de még mindig stílusosan pózolni.

Ha tetszettek az eddig hallottak, akkor kérlek egy lájkkal tudasd velem. 

 

+1 kérdés, amit lehet, hogy pont a legelején kellett volna feltenni

Bár csak most a végén hozom szóba, ez az a kérdés, amit tulajdonképpen az egész öltönyválasztás előtt érdemes végiggondolni:
csak erre az egy napra szeretnél öltönyt, vagy máskor is viselnéd?

Mert ha kizárólag az esküvődre kell, akkor egy jól kiválasztott kölcsönzött öltöny is megteszi – sőt, lehet, hogy tökéletesen elég.
De ha úgy érzed, hogy máskor is szívesen felvennéd – egy elegáns vacsorára, egy üzleti eseményre, valamilyen különleges alkalomra –, akkor érdemes vagy boltban vásárolni, vagy szabóhoz fordulni, aki pontosan rád szabja azt az öltönyt, ami tökéletesen illik hozzád.

Egy szabó ismerősöm egyszer azt mondta:
„A vőlegény öltönye a legjobb befektetés. Ez az, amit az esküvő után is biztosan hordani fogsz.”

És ha már itt tartunk:
még a boltban vásárolt öltönyt is érdemes méretre igazíttatni.
Filmesként nem egyszer láttam, hogy a készülődés utolsó perceiben kellett nadrágot felvarrni, mert hosszú volt. Vagy hogy túl hosszú volt az öltöny ujja, de azzal már nem lehetett mit kezdeni. Egy utolsó próba, egy kis igazítás, és mindez elkerülhető.

És hogy honnan tudod, hogy jó-e a zakó?
Erre van egy trükk, amit a szabók csak „pezsgőszabálynak” hívnak.

Képzeld el, hogy egy pezsgőspoharat tartasz a mellkasod előtt – vagy a kezed a kormányon van 10 óra 10 perces tartásban.
A zakódnak pont eddig kell engednie a mozgást.
Ha ennél a mozdulatnál a hátad enyhén feszül, de még kényelmes – akkor tökéletes.
Ha szorít, az egész napot végig fogod szenvedni.
Ha bő, elveszíti a formáját, és nem fog jól mutatni se élőben, se filmen.

És igen – mindezt segít eldönteni egy jó szabó, egy tapasztalt stylist, vagy egy olyan eladó, akinek tényleg az a fontos, hogy abban az öltönyben sugározz, ne csak „öltözve legyél”.

 

Remélem, hasznosnak találtad ezeket a tanácsokat, és már sokkal magabiztosabban választod ki a tökéletes esküvői öltönyt. Ne feledd, hogy ezek az apró részletek teszik különlegessé a megjelenéseteket, és az esküvői filmetekben is pontosan ezek az apróságok örökítik meg a nagy nap varázsát. Ha szeretnéd, hogy segítsek mindezt életre kelteni egy gyönyörű film formájában, keress bátran konzultációért! Kattints a következő videóra további hasznos tippekért! Szia